Jak zapewnić dobry stan i estetyczny wygląd podręczników?

Aby móc dłużej cieszyć się podręcznikami, konieczne jest odpowiednie obchodzenie się z nimi. Każdy uczeń z pewnością polubi swoje kolekcje podręczników, aby chronić ich pierwotny stan tak długo, jak to możliwe. Niezwykła kolekcja pozwala cieszyć się wyjątkowymi funkcjami, ale pociąga za sobą również kilka obowiązków. Jak uchronić się przed zniszczeniem?

Jak przechowywać książki w domu?

Każdy uczeń powinien wybrać odpowiednią półkę, na której zostaną umieszczone podręczniki szkolne. Często wybieramy regały otwarte, co niekoniecznie jest dobrym wyborem, bo na książkach jest kurz. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w zamkniętych półkach.

Ochrona za pomocą okładek

Okładki to dobry pomysł na zabezpieczenie podręczników. Dobrym rozwiązaniem są te wykonane z materiałów bezkwasowych o wysokim współczynniku ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu zabezpieczymy nasze podręczniki przed:

  • kurzem,
  • upadkiem,
  • tłuszczem,
  • utratą nasycenia kolorów.

Plastikowe okładki, a nawet plastikowe torby na podręczniki będą odpowiednie do prac książkowych. Jeśli chcemy, aby zabezpieczenie miało dodatkowe walory dekoracyjne, warto założyć okładki kolorowe. Często posiadają powłokę przeciwpyłową, osłonę przed kurzem, otarciami czy kontaktem ze światłem UV. Mogą być one wykonane nawet z polimeru lub dosyć twardej tektury.

Jak możemy chronić podręczniki przed uszkodzeniem?

Bloki książek często ulegają zniekształceniu z powodu niewłaściwego przechowywania, bo umieszczamy je w lekko pochylonym miejscu. Kształt książki może z czasem ulec zniekształceniu. Pamiętajmy, aby przechowywać książki w pozycji pionowej. Pomocne mogą być wszelkie podpórki, które zapobiegają pochyleniu lub przewróceniu się podręczników. Typowym problemem jest również fałdowanie. Dotyczy to zarówno książek w miękkiej, jak i twardej oprawie. Powstają podczas czytania, jeśli otworzymy książkę szeroko. Popękane grzbiety nie są zbyt estetyczne. Skoncentrujmy się na tym czytając i traktuj publikacje ze specjalną ostrożnościom. Ważne jest, aby prawidłowo obchodzić się z podręcznikami. Podczas czytania miejmy ręce w czystości, aby nie zabrudzić stron. Warto pamiętać, że te proste wskazówki pozwalają nam jak najdłużej zachować oryginalny wygląd podręczników. Dla każdego rodzica i ucznia jest bardzo ważne, dlatego warto zainwestować w odpowiednią ochronę i konserwację. Na rynku dostępnych jest wiele ozdobnych, a także funkcjonalnych okładek.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com